Execline
Tartalomjegyzék |
1 Fordítás/telepítés
Az execline-t Ubuntu 8.10-en próbáltam ki. Sajnos csomag formájában nem található meg a Debian és Ubuntu disztribúciókban, ezért forrásból kell telepíteni.
A tarball letölthető a http://www.skarnet.org/software/execline/install.html címről, ugyanitt részletes telepítési utasítás is található, mivel azonban a szokásos make/make install lépéseknél többre van szükség, ezért a fordítás menetét kicsit részletezem. Szükség lesz a skalibs könyvtárra, ez szerencsére csomagból telepíthető:
# apt-get install skalibs-dev
A tarballt kicsomagolva tapasztalhatjuk, hogy az execline a kissé szokatlan slashpackage konvenciót alkalmazza, a programot egyébként a 4 pontos BSD licensszel terjesztik.
A szokatlan könyvtárelrendezés miatt a fordításhoz néhány trükk szükséges, először is, az execline-x.yy.tar.gz-t csomagoljuk ki a $prefix/package könyvtárba (ahol $prefix tetszőleges útvonal, célszerűen a saját /home könyvtárunkban). Ezután:
$ cd $prefix/package/admin/execline-x.yy/ $ echo $prefix > conf-compile/conf-sp_root
Ezzel beállítottuk a fordításhoz szükséges relatív útvonalat, ami egyébként a gyökérkönyvtárra mutatott volna. Ezután azért, hogy a fordító megtalálja a skalibs include-fájlokat:
$ mkdir -p $prefix/package/prog/skalibs/ $ ln -s /usr/include/skalibs/ $prefix/package/prog/skalibs/include $ ln -s /usr/lib/skalibs/ $prefix/package/prog/skalibs/library $ ln -s /usr/include/skalibs/sysdeps/ $prefix/package/prog/skalibs/sysdeps
Ezek után a csomag remélhetőleg szerencsésen lefordítható az alábbi parancs kiadásával:
$ package/compile
A keletkező binárisok a command/ alkönyvtárban lesznek.
2 Működési elv
A nyelv alapja az úgynevezett láncolt betöltés (chain loading), amit Bernstein-láncolásnak ([http://www.faqs.org/docs/artu/ch07s02.html Bernstein chaining]) is neveznek, egy alapvető UNIX-os technika, amit sok program használ. Ennek lényege a következő:
- a UNIX-os programok indítása az execve() rendszerhívással történik, amelyet három argumentummal kell meghívni:
- a program nevével (redundáns)
- a parancssori agumentumok listájával: argv, ahol argv[0] a program neve
- mutató a környezetre (envp)
- az argv lista lehetővé teszi, hogy a lista elejéről olvasva végrehajtsunk egy parancsot, majd a lista maradékát tovább exec-eljük.
Több program is működik ezen az elven, például:
$ nice -10 echo blah
Így először a nice parancs fut le, ez értelmezi az első argumentumot, ami a -10, majd exec-eli az echo parancsot, az echo parancs aztán feldolgozza a blah argumentumot.
Ez a működés a vezérlési szerkezeteket megvalósító vezérlőprogramok közbeiktatásával alkalmas egy teljes programozási nyelv megvalósítására. Ezen az alapon működik az execline. Egy execline szkript tehát egyetlen hosszú argv tömb, amelyben speciális parancsok valósítják meg a ciklusokat, elágazásokat, váltózókezelést, stb.
3 Vezérlőprogramok
4 Változók kezelése
Változók definiálására szintén önálló programok állnak rendelkezésre, ezek a:
- define
- import
- importas
- backtick
- elglob
- elgepositionals
- multisubstitute
- for
- forbacktick
A változónevek $, }, { karaktereken kívül bármilyen karaktert tartalmazhatnak, de természetesen célszerű alfanumerikus karaktereket használni a változók megnevezésére. A definiált változókra történő hivatkozás hasonló a hagyományos shelleknél megszokottakhoz, például:
define foo blah echo "foo is:" $foo "or:" ${foo}
kimenete a következő lesz:
foo is: blah or: blah
Ezek a helyettesítések a define-t követően bárhol érvényesek, nincs tehát olyan, mint a bash-nél, hogy különböző idézőjelekben különbözőképpen értelmeződnek a változó-behelyettesítések. Ha literális $foo-t vagy ${foo}-t szeretnénk, akkor backslash-sel (\) oldhatjuk fel a $, {, } speciális jelentését (ha backslash-t szeretnénk írni, természetesen dupla \\-t kell használnunk). A trükk az, hogy az execline és execlineb parancsok a backslash-t maguk is escape-karakterként értelmezik, tehát minden backslash-t meg kell dupláznunk:
define foo blah echo "literal foo is:" \\$foo "or:" \\${foo} "two backslashes:" \\\\
ennek kimenete:
literal foo is: $foo or: ${foo} two backslashes: \\
5 Execlineb és execline
A programcsomag két futtatóprogramot is tartalmaz az execline szkriptek végrehajtására. Ezek közül az execlineb szolgál a felhasználói szkriptek írására, ez némi szintaktikai támogatást nyújt. A másik, execline nevű nagyon egyszerű szintaktika mellett az alacsony szintű működést biztosítja.
Miután az execlineb a bemenet szintaktikai feldolgozását elvégezte, átadja az eredményt az execline-nak amely a tényleges futtatásért felelős, az execlineb tehát csak egy wrapper, előfeldolgozó szerepét tölti be.