Syscp bemutatása

A Unix/Linux szerverek üzemeltetése wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gargatok (vitalap | szerkesztései) 2010. január 27., 15:58-kor történt szerkesztése után volt.

1 Általános leiirás

A Syscp egy nyiilt forráskódú php-ben megiirt linux/FreeBSD disztribúciót használó szerverek adminisztrálására használható sok nyelvre lefordiitott adminisztrációs felület. A felület fejlesztése 2003 óta tart, egy ideig a honlap ([1]) csak német nyelven volt elérhető, mára azonban szerencsére nagyon sok anyag, leiirás, wiki oldal angolul is megtekinthető. Ebben a leiirásban az 1.4.2.1-es verzióra fogok támaszkodni. A fejlesztők elmondása szerint az 1.4-es verzióba az 1.2-es verzió óta annyi commit került az SVN-be, mint az 1.2-es verzióig összesen...

A rendszer előnyei között kell megemliiteni a rendszeres SVN verziókat, a felmenő verziókkal való kompatibilitást, a teljes mértékig phpben megiirt forrást, wiki / forum támogatást, ticketing systemet, illetve alapszintű számlázási információk kezelését.

Hátrányok között emliiteném a dokumentáció hiányát, én személy szerint azért elvárnám egy ennyi idős projekttől, hogy egy valamire való dokumentáció létezzen, és ne a wikiről, fórumokról, forrásból böngészve kelljen az embernek a megfelelő megoldást megtalálnia.

Támogatott szoftverek

Böngésző: Apache, Apache 2.x, Lighttpd

DNS szerver: Bind9, PowerDNS

Pop3/IMAP szerver: Courier, Dovecot

SMTP szerver: Postfix, Exim4

FTP szerver: ProFTP, PureFTP

Statisztika: Awstats, Webalizer


Támogatott disztribúciók

Debian 4.0 (Etch)

Debian 3.1 (Sarge)

Ubuntu 8.04 (Hardy Heron)

Gentoo Linux

OpenSuSE Linux 10.0

FreeBSD


Ezen kiivül nem túl nagy áldozattal minden valósziinűség szerint a többi disztribúcióra is fel lehet telepiiteni a szoftvert, egyedül talán a cron scripteket kell kicsit az adott disztribúció szájiizére szabni.

A rendszer felépiitése

Fájl:syscp components.jpg

2 Telepiités

A telepiités megkezdése előtt mindenképp szükséges, hogy a webszerver php5-el illetve a mysql szerver fel legyen telepiitve, és működjön is.

A konfiguráció eléggé magától értetődő, első körben a rendszer rákérdez a használni kiivánt nyelvre, mysql adatbázis névre, jelszóra, illetve a mysql root jelszóra, admin felhasználó / jelszóra, illetve egykét szerverbeálliitásra. Ezek után lefuttat egy tesztet, felhiivja a figyelmünket egykét beállitásra, majd irány a bejelentkezés.

Kezelő felület

A telepiités során nekünk a Server fül, Configuration és Settings pontjára lesz szükségünk. A Settings pontban miután végigzongoráztunk minden beállitást, a Configuration pontban kiválasztva a használt disztribúciót és szolgáltatást a felület felajánlja milyen shell parancsokat kell kiadnunk, és hogyan kell módosiitanunk a szolgáltatások konfigurációs filejait hogy együttműködjön a rendszerrel.

3 Használat

Személyes eszközök