FreeBSD MAC

A Unix/Linux szerverek üzemeltetése wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Josephus (vitalap | szerkesztései) 2006. október 7., 22:32-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék

1 MAC implementáció a FreeBSD-ben

1.1 Bevezető

1.1.1 Mi az a MAC?

A Mandatory Access Control rövidítése. Olyan biztonsági modell ami a DAC kibővítésére, helyettesítésére szolgál. Egy DAC rendszerben a felhasználók maguk mondhatják meg, hogy az általuk birtokolt objektumoknak milyen jogai lehetnek. Ezzel szemben a MAC -ben a felhasználó nem adhat az objektumainak az adminisztrátor által beállíott jogoknál lazább jogokat.

1.1.2 MAC címkék

A rendszerünk minden egyes objektumát (felhasználók, fájlok, hálózati interfészek, képernyő) el kell látnunk úgynevezett címkékkel, ezek a címkék a használt biztonsági modultól függően sok mindent jelenthetnek. Pl a biba/high címke a Biba policy modulra vonatkozik és az értéke "high". Az object -ek mellett nem árt tisztázni a subject fogalmát, ami nem más mint az az entitás (esetek nagyrészében process) ami az objektumok közt áramoltat adatot.

1.1.3 Telepítés

A FreeBSD-be az 5.0-ás verziótol került bele a TrustedBSD project részeként létrehozott MAC implementáció. A GENERIC kernelnek nem része a MAC, ha be szeretnénk kapcsolni tegyük az

options MAC

sort a kernelconfigunkba, majd fordítsuk újra a kernelt

make buildkernel KERNCONF=GENERIC && make installkernel KERNCONF=GENERIC

A MAC framework részét képzi még számos modul, amiket az /etc/loader.conf -ba írva a bootolási folyamat során betöltődnek. Természetesen van mód ezeket a kernelbe fordítani, de így nagyobb az esély, hogy kizárjuk magunkat kedvenc rendszerünkből egy rosszul sikerült konfiguráció során.

Személyes eszközök