Rtacct, rtmon, rtmond, ss
a (Vita:Ritkábban használt linuxos hálózati segédprogramok működése és felhasználási lehetőségei: ippool, ipmaddr, iptunnel, rtacct, rtmon, ss lapot átneveztem [[Vita:Ritkábban használt linuxos hálózati segédprogramok: ippool, ipmaddr,) |
A lap 2010. január 8., 13:02-kori változata
Tartalomjegyzék |
1 Rtacct
Egyszerű hálózati statisztikai program. A kernel vagy router csomagszámlálóit listázza ki. Előnye abban rejlik, hogy ezt a listázást az egyes szabályok vagy szabály csoportok (’route realm’) alapján tudja elvégezni.
A hálózati csomagszámlálók nagyon elszaporodhatnak a router-hez kapcsolódó gépek számának növekedésével. Főleg akkor, ha minden egyes forrás és cél pár esetén külön jelenítjük meg a számlálókat. Ilyen nagyszámú kapcsolat esetén nagy előny lehet ha a listázás ilyen route realm-ek alapján történik. Ezek tulajdonképpen a routing szabályok nevei, ezeket a neveket mi adhatjuk a szabályoknak, és egy névhez több szabály is tartozhat.
Így tehát úgy tudjuk listázni a csomagszámlálókat, hogy a számukra lényeges információkat lássuk. Az egyes domain-ekhez, vagy hálózatokhoz, vagy felhasználói csoportokhoz tartozó forgalmat tudjuk kiíratni összegezve.
Példa:
# rtacct Realm BytesTo PktsTo BytesFrom PktsFrom secure 5949K 57188 15839K 61776 outgoing 15839K 61776 5949K 57188
2 Rtmon
Hálózat monitorozó eszköz. Hasonló, mint az ip monitor parancs. Segítségével minden hálózattal kapcsolatos eseményt figyelhetünk. A program képes figyelni és naplózni a hálózat eseményeit cím, eszköz, vagy route alapján. Ezen felül a route tábla változásait is képes figyelni és naplózni. Ezeket az eseményeket egy napló file-ban tárolja, amely később kiolvasható.
Parancs formátum: rtmon [ options ] file FILE [ all | LISTofOBJECTS ] Ahol a file argumentummal adhatjuk meg a naplófájl nevét. Az utána lévő argumentummal pedig a naplózandó objektumok listáját. Ez az objektum lehet link, address, vagy route. Az option argumentummal pedig azt állíthatjuk be, hogy milyen ip családba tartozó eseményeket naplózzon.
Használat:
# rtmon file /var/log/rtmon.log
Segítségével minden eseményt naplózunk a megadott file-ba.
3 Rtmond
Egy másik rtmon nevű eszköz. Amely egy rtmond nevű rendszermonitorozó deamon és egy rtmon-client nevű naplózó alkalmazásból áll.
Az eszköz képes hálózaton keresztül továbbítani a gyűjtött adatokat. A figyelni kívánt gépen el kell indítani az rtmond nevű alkalmazást, amely monitorozza az adott rendszer eseményeit, felhasználói eseményeit, processor információkat. Ezeket az adatokat a kapcsolódó klienseknek továbbítja, amik naplózzák az eseményeket.
Mind a naplózó mind a monitorozó alkalmazás oldalán beállíthatjuk a figyelendő eseményeket.
Használat:
Monitorozott gép (1.2.3.4):
# rtmond
Naplózó gép:
# rtmon-client –f naplo.file–host 1.2.3.4
Az 1.2.3.4. című host-on futó rtmond által gyűjtött információt a naplo.file-ba írja.
4 Ss
Hálózati statisztikai program. A netstat-hoz hasonló, csak gyorsabb és jobb. Röviden a netstat funkcionalitása kiegészítve szűrési funkciókkal. A socketek-t figyeli és azok statisztikáit listázza.
Kiíratható vele mindenféle információ a hálózati kapcsolatokról. Számtalan konfigurációs lehetősége lévén könnyen beállíthatjuk, hogy milyen típusú információkat akarunk listázni.
Szűrési lehetőségek: (részletes leírás: [1])
- Típus alapján: TCP (-t), UDP (-u), Raw (-r), Unix socket (-x)
- Port alapján
- Cím alapján
- Állapot alapján (connected, synchronized, all, …)
- Lehet szűrni ismert szolgáltatások típusokra
- X-server kapcsolataira
Példák:
# ss –s Total: 734 (kernel 904) TCP: 1415 (estab 112, closed 1259, orphaned 11, synrecv 0, timewait 1258/0), ports 566 Transport Total IP IPv6 * 904 - - RAW 0 0 0 UDP 15 12 3 TCP 156 134 22 INET 171 146 25 FRAG 0 0 0
Minden kapcsolati adat listázása
# ss -t –a
Minden TCP socket információ
# ss -u –a
Minden UDP socket információ
# ss -w –a
Minden RAW csomag információ
# ss -x –a
Minden Unix socket információ
# ss -o state established '( dport = :smtp or sport = :smtp )'
Minden felépitett smtp kapcsolat
# ss -x src /tmp/.X11-unix/*
Minden X server-hez csatlakozott folyamat.